Umut Ünal - Biyografi

Umut Ünal 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi İktisat bölümünden ikincilik derecesiyle mezun olmuş, 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinden iktisat alanında Yüksek Lisans derecesini elde etmiştir. Akabinde eğitim hayatına devam ettiği Amerika Birleşik Devletlerinde, Florida International University’den doktor ünvanını 2012 yılında almıştır. Akademik kariyeri boyunca hem araştırma hem de öğretim alanında önemli pozisyonlarda görev almış; çeşitli kurumlarda araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, öğretim görevlisi, araştırmacı, yardımcı ve doçent, yardımcı öğretim üyesi ve misafir öğretim üyesi olarak çalışmıştır.  An itibariyle Çekya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı'na bağlı araştırma merkezinde (RILSA) Makroekonomik Analiz Daire Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Emerging Market Watch, Türkiye Analisti/Raportörü olarak çalışmaktadır.


Dr. Ünal’ın başlıca araştırma alanları, “Makroekonomi”, “Makroekonometri”, ve “Uygulamalı Ekonometri”. İlgili konularda ulusal ve uluslararası birçok prestijli dergide yayınları vardır. Başta Amerika Birleşik Devletlerinde "American Economic Association"ın her yıl düzenlediği ve iktisat alanında dünyanın en saygın ve prestijli konferansı kabul edilen "Annual ASSA Meeting" olmak üzere, çeşitli ülkelerde konferans ve seminerlerde eserlerini sunmuştur.


Dr. Ünal, 2007-2012 yılları arasında eğitim aldığı Florida International University'e, Amerika Birleşik Devletlerinin sağlamış olduğu Federal Devlet Bursu ile devam etmiştir. Ayrıca, 2011-2012 yıllarında Dr. Ünal'ın doktora tezi tez aşamasında mükemmel ilerleme kaydeden doktora öğrencilerine verilen "Doktora Tez Yılı Araştırma Fonu" tarafından desteklenmiştir. İlaveten, Dr. Ünal'ın çalışmaları 2020-2022 yılları arasında, Almanya'dan ve yurtdışından üstün barılı bilim adamları ve akademisyenler arasında uluslararası akademik işbirliğini teşvik eden, Alexander von Humboldt Vakfı tarafından desteklenmiştir. İlgili vakıf, Federal Almanya Cumhuriyeti hükümeti tarafından kurulan ve Federal Dışişleri Bakanlığı, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir. Dr. Ünal'ın araştırmaları ayrıca yüksek nitelikli bilim insanlarına verilmekte olan Alman Devlet Fonu (Bilim ve Kültür Bakanlığı) tarafından da desteklenmiştir. Dr. Ünal, 2023 yılında Amerika'da düzenlenen "Federation of Business Disciplines" isimli konferansta, dünyaca tanınmış "McGraw-Hill/Irwin" yayınevi tarafından verilen "2023 yılı En Seçkin Araştırma Ödülü"nün sahibidir.


Dr. Ünal, evli ve Banu İpek'in babasıdır.