Umut Ünal - Biyografi

Umut Ünal 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi İktisat bölümünden ikincilik derecesiyle mezun olmuş, 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinden iktisat alanında Yüksek Lisans derecesini elde etmiştir. Akabinde eğitim hayatına devam ettiği Amerika Birleşik Devletlerinde, Florida International University’den doktor ünvanını 2012 yılında almıştır


Dr. Ünal, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde 2005-2007 yılları arasında araştırma görevlisi, Florida International University’de 2008-2010 yılları arasında asistan, 2010-2011 yılları arasında da öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Dr. Ünal’ın başlıca araştırma alanları, “Makroekonomi”, “Makroekonometri”, ve “Uygulamalı Ekonometri”. İlgili konularda ulusal ve uluslararası birçok prestijli dergide yayınları vardır. Başta Amerika Birleşik Devletlerinde "American Economic Association"ın her yıl düzenlediği ve iktisat alanında dünyanın en saygın ve prestijli konferansı kabul edilen "Annual ASSA Meeting" olmak üzere, çeşitli ülkelerde konferans ve seminerlerde eserlerini sunmuştur.


2012-2014 yılları arasında, uluslararası diplomatik bir kuruluş olan SESRIC’te görev alan Dr. Ünal, 2014 - 2016 yıllarında Turgut Özal Üniversitesi İktisat bölümünde Yardımcı Doçent ve Doçent olarak, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat bölümünde ise misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 2020-2022 yılları arasında Philipps Universitat Marburg'da Makroekonomi Araştırma Grubunda misafir öğretim üyesi olarak çalışan Dr. Ünal, akademik kariyeri boyunca birçok farklı ülkeden öğrencilere lisans ve MBA düzeyinde ders verme fırsatı bulmuş olup, bugüne kadar çalıştığı tüm üniversitelerde öğrenciler tarafından puanlanan "öğretim üyelerini değerlendirme anketleri" neticesinde tüm dönemlerde bölüm ve fakülte dereceleri elde etmiştir.  Dr. Ünal  an itibariyle Çekya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı'na bağlı araştırma merkezinde (RILSA) Makroekonomik Analiz Daire Başkanı olarak görev yapmaktadır. 


Dr. Ünal, 2007-2012 yılları arasında eğitim aldığı Florida International University'e, Amerika Birleşik Devletlerinin sağlamış olduğu Federal Devlet Bursu ile devam etmiştir. Ayrıca, 2011-2012 yıllarında Dr. Ünal'ın doktora tezi tez aşamasında mükemmel ilerleme kaydeden doktora öğrencilerine verilen "Doktora Tez Yılı Araştırma Fonu" tarafından desteklenmiştir. İlaveten, Dr. Ünal'ın çalışmaları 2020-2022 yılları arasında, Almanya'dan ve yurtdışından üstün barılı bilim adamları ve akademisyenler arasında uluslararası akademik işbirliğini teşvik eden, Alexander von Humboldt Vakfı tarafından desteklenmiştir. İlgili vakıf, Federal Almanya Cumhuriyeti hükümeti tarafından kurulan ve Federal Dışişleri Bakanlığı, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir. Dr. Ünal'ın araştırmaları ayrıca yüksek nitelikli bilim insanlarına verilmekte olan Alman Devlet Fonu (Bilim ve Kültür Bakanlığı) tarafından da desteklenmiştir. 2023 yılında Amerika'da düzenlenen "Federation of Business Disciplines" isimli konferansta, dünyaca tanınmış "McGraw-Hill/Irwin" yayınevi tarafından verilen "2023 yılı En Seçkin Araştırma Ödülü"nün sahibidir.


Dr. Ünal, evli ve Banu İpek'in babasıdır.